Şadırvan Oturağı

Şadırvan oturağı, camilerde ve mescitlerde insanların daha rahat bir şekilde ibadet etmelerini ve abdest almalarını sağlamak amacıyla kullanılan taburelere verilen isimdir. Farklı dekoratif yapılarda ve özelliklerde şadırvan oturağı bulmak mümkündür. Buradaki amaç, vatandaşların ibadet etmeye geldiklerinde rahat bir şekilde ibadetlerini yapabilmelerine olanak sağlamaktır. Şadırvan oturağı, paslanmaz çelikten ve diğer metallerden yapılmaktadır. Kaliteli ve dayanıklı bir şekilde yapılan bu oturakların, uzun ömürlü kullanılması sağlanmaktadır.  Paslanmaz argon kaynak ile oturakların yapılması sağlanır. Oturaklar, kötü hava şartlarına rağmen herhangi bir hasar ve aşınma göstermemektedir.

Dayanıklı Şadırvan Oturağı Modelleri

Birçok tahta ve yapıda şadırvan oturağı bulmak mümkündür. Özellikle camilerde planlı bir oturma düzeninin oluşturulması için bu oturaklara ihtiyaç duyulmaktadır. Hem ülkemizde hem de tüm müslüman aleminde daha rahat ve huzurlu bir ibadetin sağlanabilmesi için şadırvan oturakları tercih edilmektedir. Abdest alırken şadırvan ve oturakların boyutu, mesafesi oldukça önemlidir. Modellerinden bahsedilecek olursa;

  • Şadırvan sandalyesi, paslanmaz çelik ve diğer metallerden elde edilmektedir. Oturak kısmında tercih edilecek materyale karar verilebilmektedir. İster ahşap, ister çelik, ister deriden yapılabilir.
  • Şadırvan taburesi, genellikle yaşlıların daha rahat bir şekilde abdest alması için paslanmaz çelikten yapılmaktadır. Genellikle açık alanda olduğu için uzun süreli bir kullanıma uygundur ve ekonomik olarak fiyatlandırma yapılmaktadır. Ayrıca bu taburelerin temizlenmesi oldukça kolaydır. Paslanma, lekelenme yapmaz ve boyama gibi işlemler istemez.

Şadırvan Oturağı Ölçüleri

Şadırvan oturağı üretimi yapılırken istenen ölçülere göre boyut ve ebatlarda yapılmaktadır. Genel olarak bu oturaklarda sabit ölçüler kullanılmaktadır. Ancak özel olarak istenilen şekilde de şadırvan oturağı yapmak mümkündür. Günümüzde daha çok tercih edilen oturaklar arasında ahşap ve metalin karışık olarak kullanıldığı ürünler yer almaktadır. Tamamen ahşap olan oturaklar, aşınmaya ve hasar görmeye başlayabilir. Bu nedenle metal ile karışık olarak tasarlanan şadırvan tabureler ve sandalyeler hem dayanıklı olması hem de dekoratif bir görüntü elde etme olanağı sunmaktadır. Sadece metal olarak tercih edilen şadırvan tabureler de bulunur. Bu ürünler ölçülerine göre farklı boyutlarda yer almaktadır. Hangi boyutta olursa olsun uzun süre dayanıklılık göstermektedir.

Scroll to Top