Paslanmaz Argon Kaynak

Paslanmaz argon kaynak metal ürünleri eritmek ve metal parçaları birleştirmek için kullanılan bir tür kaynak işlemidir. Piyasada bilinen diğer adı ise TIG kaynağıdır. İlk olarak 1940’lı yıllarda çıkmıştır ve bugüne kadar popülerliğini her geçen gün artış göstermiştir. Bu kaynak işleminin oldukça popüler olmasının nedenleri arasında, minimum iş gücüne göre kolay bir şekilde tamamlanması, kaynak işlemlerinde temiz bir ortamı sağlaması ve çok yönlü bir şekilde kullanılması yer almaktadır. Paslanmaz argon kaynak işleminde kullanılan ekipmanlar sürekli olarak gelişme gösterse de, TIG kaynağının genel prensiplerinde herhangi bir değişme yaşanmamıştır. Argon kaynak her metal üzerinde, hassas ve temiz bir doku bırakmaya yardımcı olmaktadır.

Dayanıklı Paslanmaz Argon Kaynak Ürünleri

Paslanmaz argon kaynak ile yapılan ürünler kaliteli ve dayanıklı olmaktadır. Argon kaynak ile daha fazla metal ürün elde edilmektedir. Kirlerden arınmış temiz ürünlerin oluşması sağlanır. Paslanmaz argon kaynak işleminin öğrenilmesi oldukça zordur ancak zamanla çalışılarak ustalaşma imkânı bulunmaktadır. Bu kaynak ile üretilen ürünler genelde park alanlarında ve otoparklarda kullanılan levhalar, direkler ve pek çok çeşitli üründen oluşmaktadır. Aynı zamanda zigon sehpa ve masa ayaklarının yapımında da argon kaynaktan yararlanılmaktadır.  Bu kaynak çeşidinde, ürünler üretilirken paslanmaz çelik, alüminyum ve nikel alaşımlardan yararlanılır. Tüm metallerde bu kaynağın kullanılması mümkündür ancak kaliteli metallerde uygulandığında daha dayanıklı ürünler oluşmaktadır.  Kolay bir şekilde yapılmakta olup, daha ekonomik fiyatlarla kaliteli ürünlere sahip olunabilmektedir.

Paslanmaz Argon Kaynak Yapımı Ve Avantajları

Paslanmaz argon kaynak yapımı sırasında bir tungsten elektrot kaynak olarak kullanılan metali ısıtarak, gaz kaynak birikintisine gelen kirlerden korur. Bu yol ile yapılan argon kaynağın birçok avantajı bulunmaktadır. Açıklanacak olursa;

·         Argon kaynak yöntemi tüm metaller için uygulanmaktadır. Diğer kaynak türlerinin yapamadığı ince metallerin birleştirilmesi işlemleri de bu yöntem ile yapılmaktadır.

·         Metallerde bulunan kaynak birikintisinin önlenmesi ile ürünlerin daha ilgi çekici olmasına olanak sağlamaktadır. Özellikle daha dekoratif ve mimari eserlerin yapılmasında tercih edilmektedir.

·         Argon kaynak yapımı oldukça temizdir ve yapım sırasında çok az sıçrama, duman ve ateş çıkmasına neden olur.

Scroll to Top