Elektrostatik Fırın Boya

Elektrostatik fırın boya, günümüzden daha çok çevreci yaklaşım bilincinin popüler olmaya başlamasıyla, merak edilen konular arasında yerini almıştır. Elektrostatik boya içeriğinde solvent bulundurmaması ve insan sağlığına zararlı olan kanserojenleri içermemesi bakımından daha çok mobilya ve kullanımına sunulan metal eşyalar üzerinde kullanılmaktadır. Metallerin ve  toz boya materyallerinin farklı bir elektrik ile aynı ortamda olmalarına olanak sağlanmaktadır. Toz boyanın manyetik bir şekilde metallerin üzerine yapışması ile boyama işlemi gerçekleştirilir. Boyama işleminin iyi bir şekilde gerçekleşebilmesi için, topraklama işleminin doğru ve etkili olarak yapılması gerekmektedir.

İnsan Sağlığına Faydalı Olan Elektrostatik Fırın Boyama İşlemi Nasıl Yapılır?

Elektrostatik fırın boyama işlemi birçok avantaj sağlamaktadır. Hem çevreci olması hem de sağlığa zararlı hiçbir ürünü içermemesi bakımından birçok mobilya ve dekorasyon eşyasında tercih edilmektedir. Bu boyama işleminde, çok ince toz parçacıklar hâlinde bulunan boyalar, manyetik bir şekilde metallerin üzerine bir mıknatıs yardımı ile çekilmektedir.

Boyaların %98’i metal üzerine yapışmaktadır. Bu durum elektrostatik boyama işleminin kaliteli olduğunun bir göstergesi olmaktadır. Ancak işlem, topraklamanın doğru yapılması ile doğrudan alâkalıdır. İyi bir şekilde topraklama yapılan boyamalarda, daha üst düzey bir kalite görülebilir. Elektrostatik boya işlemi bittikten sonra, boyanan ürünler 190-200 santigrat derece yükseklikte bulunan fırınlara gönderilmektedir. Isının etkisi ile boya her bölgeye yayılarak işlem tamamlanır. Bu boyama işlemi geniş bir renk skalasına sahiptir. Genellikle metaller üzerinde istenilen renklerin elde edilmesi sağlanabilir.

Elektrostatik Fırın Boyama İşlemi Hakkında Genel Bilgiler?

Elektrostatik fırın boyama işlemi günümüzde diğer kimyasal boyalara göre birçok avantajı vatandaşlara sunmaktadır. Bu boyama işlemi insan sağlığına zararlı kimyasalları içeriğinde barındırmamaktadır ve sağlıklı bir şekilde kullanım sunmaktadır. Günümüzde daha çok kimyasal kullanıma karşı bir yaklaşım olan çevreciler tarafından, yoğun bir şekilde tercih edilmektedir.

Özellikle içerdiği renkler ve boyama yönteminin farklı yöntemlerle yapılması birçok kişi tarafından merak uyandırmaktadır. Elektrostatik boyaların hem çevreci hem de sağlıklı olmasının yanında yapılış aşamasında kullanılan yöntemlerde araştırılan konulardandır. Püskürterek boyama işlemi ile toz boyanın metallere yapışması sağlanabilir. Bu boyalar hakkında bilinmesi gereken bir diğer faydalı bilgi ise, fazla boyaların daha sonra topraklanarak tekrar kullanılmasıdır.

Scroll to Top