Çelik Çatı

Çelik çatı profili, binaların üstünü örtmek için kullanılan kaliteli ve herhangi bir durumda parçalanma ve kopma göstermeyen yapıları kapsamaktadır. Genellikle galvaniz saç çelikten üretilmektedir. Çelik çatılar birçok yönden avantaj sağlamaktadır. En önemli avantajlar arasında herhangi bir doğal afete karşı koruma göstermesi yer alır. Rüzgar, yağmur ve fırtına gibi afetlerden etkilenmemektedir. Uzun ömürlü bir kullanım sağlamaktadır. Hafif olması, yangınlardan etkilenmemesi ve su sızdırmaması tercih edilme nedenleri arasında yer alır. Çelik çatılar günümüzde ev, iş yeri ve birçok alanda kullanılmaktadır.

Çelik Çatı Malzemeleri Nelerdir?

Çelik çatı malzemeleri denilince ilk akla gelen çeliktir. Çelik, kiremit ve tahtaya göre çatılarda tercih edilen seçenek arasında yer almaktadır. İlk başlarda çeliğin ağır olacağı düşüncesi olsa da, kullanım sırasında bu düşüncenin yanlış olduğu anlaşılabilir. Çünkü çelik çatı metal, kiremit ve ahşaba göre hafif bir yapıya sahiptir.  Çelikten yapılan binalar ve çatılar depreme ve yangına  yüksek oranda dayanıklılık göstermektedir. Genellikle deprem bölgelerine bu tarz yapılar yapılmaktadır. Çelik çatılar herhangi bir nedenle yıkılma durumu ile karşılaşırsa ters dönerek ağır bir şekilde düşecektir. Bu durum daha güvenli bir ortamın oluşmasına olanak sağlar. Çelik çatılarda yıllar geçse de herhangi bir aşınma, yıpranma ve kopma gibi bir durum ile karşılaşılmaz. Ancak ülkemizde yer alan eski evler genellikle kiremitten ve ahşaptan yapılmaktadır. Bu nedenle yıllar geçtikçe daha dayanıksız ve yıkılmaya meyilli olmaktadırlar. Çelik çatı kullanımı bu noktada önemli bir yer almaktadır. Bu çatılar ülkemizde gittikçe yaygınlaşmakta ve önemli bir avantaj elde etmektedir.

Popüler Olan Çelik Çatı Modelleri

Çelik çatı modelleri günümüzde popüler olmaya devam etmektedir. Çelik çatılar her geçen gün yeni modeller ile vatandaşların karşısına çıkmaktadır. Bu çatıları kullanmak isteyen kişiler kataloglardan istedikleri modeli seçebilirler. Modellerden bahsedilecek olursa;

·         Kırma tipli çelik çatı en çok tercih edilen modeller arasında yer almaktadır.

·         Beşik tipli çelik çatı, daha çok dayanıklı olması yönünden tercih edilen modeller arasında yer alır.

·         Sundurma çelik çatılar, daha çok maliyet yönünden düşük bütçeli kişiler tarafından tercih edilmektedir.

 

·         Kule tipli çelik çatılar ise popüler modeller arasında yer alır.

Scroll to Top