Boru Profil Büküm

Boru profil büküm sayesinde farklı şekli ve dizayna sahip borular tekrardan şekillenebilmekte ve farklı alanlarda kullanılabilecek iş parçaları meydana getirebilmektedir. Birçok alanda bu makinelere ihtiyaç vardır. Özellikle çelik, alüminyum, metal ve titanyum gibi boruların kolay bir şekilde istenilen şekli alması sağlanmaktadır. Daha çok kullanılan döküm teknikleri arasında sararak bükme ve çekerek bükme yer almaktadır. Bükme makinesi kullanılırken şekil verilmek istenen borunun durumuna ve istenilen hassasiyete göre bir bükme metodu kullanılmaktadır.  

Oldukça Kullanışlı Olan Boru Profil Büküm Çeşitleri

Boru profil büküm çeşitleri arasında birçok farklı metot bulunmaktadır. Kullanılan malzemenin sert veya yumuşak olması kullanılacak metodu belirlemektedir. Boru büküm işlemlerinden bahsedilecek olursa;

·         Boru büküm

·         Döner merdiven bükümü

·         Kronik büküm

·         Alüminyum bükümü

·         Dolu demir bükümü

·         Dışı çember bükümü

·         Saç bükümü

·         Paslanmaz çelik bükümü

·         Yarım boru bükümü

·         Serpantin büküm

·         Paslanmaz dirsek bükümü

·         Kılıcına büküm

Tüm bu işlemler kullanacak malzemenin türüne göre belirlenmektedir. Profil büküm işlemleri uzmanlık ve kalite isteyen bir konudur. İleri teknoloji ürünler sayesinde her alanda kullanılabilecek iş parçaları ve borular, bu makineler sayesinde ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda bu makineler ile boru profil büküm işlemlerinin tümü hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Boru Profil Büküm İşlemleri Nerelerde Kullanılır?

Boru profil büküm işlemleri geniş bir kullanım alanına sahiptir ve ihtiyaç duyulan alanlar gittikçe artmaktadır. Bu noktada profil büküm satın al konusu gündeme gelmektedir. Farklı özelliklere sahip ve ilerleyen teknoloji ile birçok profil büküm makinesi bulunur. Bu makinelerin kullanım alanları artış göstermektedir. Özellikle bükülmüş borular iş tabelalarında ve özel olarak hazırlanan tabelalarda kullanılmaktadır.

 

Aynı zamanda tarım makinalarında, çeşitli aksesuar yapımında kullanılan malzemelerde, imalat sektöründe, İnşaat sektöründe, otomotiv sanayi sektöründe, ısıtma ve soğutma sistemleri sektöründe, endüstriyel mutfak imalatın da kullanılmaktadır. Boru profil büküm işlemlerinin kullanım alanları sürekli olarak artış göstermektedir. İnşaatlarda ve otomotiv sektöründe ihtiyaç duyulan parçaların yapımında ileri teknolojiye sahip profil büküm makineleri kullanılmaktadır. İnşaat alanlarında kullanılan demir çubukların ve diğer inşaat malzemelerinin yapımında da boru büküm metotları kullanılmaktadır.

Scroll to Top